rekuperace atrea

Co je to vlastně rekuperace ?

          Obecně se dá za rekuperaci označit zpětné získávání tepla. V rámci vzduchotechniky o rekuperaci hovoříme ve smyslu zpět získávání tepelné energie ze vzduchu, který z domu vyfukujeme při větrání. Z odpadního vzduchu, který chceme z domu dostat,  si dle účinnosti rekuperátoru vezmeme od cca. 40 % do až 95 % tepelné energie a následně touto energií ohřejeme příchozí čerstvý vzduch, který by měl být pokud možno o stejném objemu, jaký měl vzduch odchozí.

          Větrat však musíme pouze takové množství vzduchu, abychom zbytečně interiér domu či bytu přehnaně nevysoušeli. Jestliže bychom větrali zase nedostatečně, vzdušná vlhkost v interiéru by se mohla pohybovat ve velmi vysokých koncentracích, což je velmi vhodné prostředí pro vznik plísní.

          Rekuperační jednotky můžeme rozdělit do dvou základních skupin.
1/ Pasivní – klasická rekuperace
2/ Aktivní rekuperace

          Pasivní rekuperace je klasická výměna energie v rámci rekuperačního výměníku, kde je teplý znečištěný vzduch od příchozího čistého studeného oddělený tenoučkou stěnou výměníku a při průchodu kolem sebe si předají až uvedených 95% teplené energie. Tento systém je jednoduše regulovatelný a téměř bezvadný.

          Aktivní rekuperace probíhá za pomoci malého tepelného čerpadla, kdy ze znečištěného odchozí vzduchu si odebereme energii, znásobíme jí koeficientem účinnosti tepelného čerpadla a následně tuto energii uložíme buď do nového příchozího vzduchu či např. do zásobníku na teplou vodu. Výhodou toto systému je výborná energetická účinnost. Nevýhoda systému je větší finanční náročnost a také v zimních měsících velmi nízká vlhkost v interiéru, jelikož s větraným vzduchem nám také odchází  vzdušná vlhkost.  Nadměrné větrání zapříčiněné snahou o energetické využití systému nám, jak je již výše uvedeno, přesuší interiér a může to vést i ke zdravotním komplikacím.


Představení systému větrání, vytápení a rekupertace firmy ATREA

          Systém teplovzdušného vytápění a větrání, respektující nejnovější poznatky v oblasti úspor energií a vnitřního mikroklimatu, si nachází stále více příznivců nejen mezi stavebníky, ale i mezi architekty, projektanty a vůbec všemi zastánci tzv. zdravého a na energii nenáročného bydlení.

          V této oblasti nabízí společnost ATREA již od roku 1992 specializované větrací jednotky. V současné době je již na trhu 4. řada větracích a cirkulačních jednotek, které krom spolehlivosti, vysoké účinnosti jsou zajímavé i velmi malou spotřebou energie v řádech desítek Watů za hodinu.

           Tento ryze český výrobce z Jablonce nad Nisou patří mezi nejkvalitnější výrobce rekuperačních jednotek v Evpropě a jako jediný má v nabídce také velmi účelný systém cirkulačního vytápění spojený s nuceným větráním. Jeden větrací a otopný systém pro celý dům, který udržuje  uživateli domu vysoce komformtní vnitřní prostředí, klima domu a navíc svou jednoduchostí a spolehlivostí je i pro budoucí provoz domu správnou volbou. 

          Velmi rádi s firmou Atrea s.r.o. spolupracujeme, jelikož patří mezi naši filozofii podporovat domácí zaměstnanost, navíc spojenou s kvalitou ve výrobě  a širokým servisem vstahující se na montážní firmy i konečné zákazníky, investory.