PD Bílý Kámen, realizace 2013

IMG 20131104 144612

          Jednopodlažní dům připravovaný již ve fázi projektové dokumetace  jako pasivní. Vystavěný z sendvičovým systémem za využití              porobetonových tvárnic o šíři 25 cm a masivním zateplením EPS 30 cm.

     Koncepce pasivního domu vyžaduje kvůli masivnímu zateplení a velmi  dobré neprůvzdušnosti nucené větrání se rekuperací tepla, ale    také optimalizaci vytápěcího systému, jelikož PD má minimální nároky na  vytápění v průběhu celého roku.  Z tohoto důvodu není vhodné vynaložení  příliš velikých finančních prostředků do otopného systému.  V domě však  musíme také vyřešit potřebu pokrytí TUV - teplé užitkové vody.

 

     Pro daný dům na základě výpočtů byla provedena důkladná analíza vhodných systémů s důrazem na pořizovací náklady, ekonomičnost provozu a vysoký komfort bydlení. Nucené větrání s rekuperací tepla a primární vytápění objedku zajišťuje systém nuceného větrání a teplovzdušného vytápění za využití kompakní jednotky Atrea Duplex RA4. Přípravu teplé vody pro vytápění zajišťuje integrovaný zásobník o kapacitě 400 l, do kterého je napojen solární termický systém 3 slunečních kolektorů s inteligentním řízením. Díky solárnímu systému je dům plně zásoben tepelnou energií od jara do podzimu a v zimních měsících nám sluníčko zajišťuje předehřev vody v zásobníku. Dohřev je řešen elektrickými patronami. Ze zásobníku na teplou vodu si také bere pro svou potřebu energii nízkoeteplotní  teplovnodní podlahový systém vytápění, který v natažen do kouplny, WC, Kuchyně a předsíně. Odtah digestoře zajišťuje také větrací rekuperační jednotka, což nám sníží hluk v kuchyni a navíc nám rekuperace vrátí cca. 85 % teplené energie z vaření opět s čistým vzduchem do domu. Ve všech režimech větrání je díky jednotce zajištěn rovnotlak v domě.

 

Více fotografií naleznete zde: fotogalerie PD Bílý Kámen